Pomysł na okrągłą kartkę - Kleo ARTer Ego

Cześć!

Wkraczając w nowy miesiąc, rozpocznijmy naszą kreatywną podróż od czegoś dość nietypowego. Dziś chciałabym podzielić się z Tobą wyjątkowym projektem, który nieco odbiega od zwykłych kształtów, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się pomyśleć o zrobieniu okrągłej kartki? To świetna odmiana, która wprowadza dodatkowy urok do całego repertuaru stworzonych kartek.

Mam ogromną nadzieję, że dołączysz do mnie i pozwolisz, że przedstawię Ci krok po kroku proces tworzenia tej okrągłej inspiracji. Postaram się przeprowadzić Cię przez każdy etap, od wyboru idealnych materiałów po dodanie ostatecznych akcentów dekoracyjnych, które sprawią, że Twój projekt będzie naprawdę wyjątkowy.


A co najlepsze? Projekt ten jest bardzo łatwy do wykonania i nie wymaga wielu narzędzi. Niezależnie od tego, czy jesteś już zaprawionym w boju twórcą, czy też jesteś na początku swojej Scrapowej drogi, ta kartka to świetny sposób na poszerzenie swoich umiejętności i wypróbowanie czegoś zupełnie nowego.

Poniżej przedstawię Ci listę materiałów niezbędnych do wykonania okrągłej kartki. W liście uwzględniłam również kilka istotnych szczegółów dotyczących poszczególnych materiałów.

Potrzebne materiały:

·         Papier bazowy – najlepiej o grubości około 250 g. Taka grubość kartki zagwarantuje, że nic nie będzie się uginało a klej nie przemoczy zbyt szybko takiego papieru. Ponieważ ja zdecydowałam się na delikatny pastelowy motyw, wybrałam biały papier, jednak tutaj oczywiście masz całkowitą dowolność i wszystko zależy od tego, jaką kolorystykę wybierzesz dla swojego projektu. Ponieważ moja kartka będzie miała średnicę 15 cm, przygotowałam sobie dwie kartki A4, ponieważ potrzebne mi będą dwa wycięte elementy, dlatego że wewnątrz stworzymy shaker.

·         Papier wzorzysty – tutaj gramatura nie jest już aż tak istotna, jednak warto pamiętać, że każda warstwa sztywniejszego papieru dodatkowo wzmocni kartkę. Ja wybrałam papier w fantastyczny wzór pastelowej kratki. Wymiary tego papieru również powinny uwzględniać wielkość koła jakie chcemy z niego wyciąć plus odrobina marginesu dla pewności.

·         Folia do shakera – przygotuj 2 kawałki takiej folii, które dokładnie zakryją koło o średnicy 5 cm, pamiętaj, że tutaj również należy zachować pewien margines, który będzie miejscem mocowania do kartki

·         Kosteczki dystansowe lub taśma dystansowa – w moim przypadku były to kosteczki dystansowe od P13 o grubości 3 mm. Wysokość dystansu powinna być podyktowana grubością elementów dekoracyjnych, które mają być wykorzystane w shakerze. Pamiętaj, że im więcej miejsca będzie w shakerze, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że elementy się zablokują w środku.

·         Taśma dwustronna – w swoich projektach używam głównie czerwonej taśmy, ponieważ mam ją dobrze przetestowaną i wiem, że nie przytrafi mi się żadna niespodzianka z odklejającymi elementami. Wystarczy dobrze ją przymocować, najlepiej przejeżdżając po niej kilka razy kością introligatorską i można mieć pewność, ze tak przyklejony element jest nie do ruszenia.

·         Klej – najlepiej sprawdzi się klej introligatorski. Jest idealny do łączenia papieru a dodatkowo naje możliwość zmiany położenia sklejanych elementów jeszcze przez jakiś czas po ich złączeniu, co jest ogromnym udogodnieniem, kiedy chcemy stworzyć równą ramkę dookoła, bądź jakiś element musi być bardzo precyzyjnie doklejony. Z mojej strony mogę Ci bardzo polecić buteleczki do precyzyjnej aplikacji kleju. Już wielokrotnie wymieniałam je w liście używanych produktów pod postami, jednak uważam, że warto przypominać ten temat, ponieważ zmieniły one moje kraftowe życie. Od kiedy weszłam w posiadanie takich buteleczek, są na moim biurku non stop.

·         Mixvenki – kolorowe cuda zamknięte w pojemniczku wyglądającym jak paczuszka TIC-TACów. W przypadku Mixvenek również jest całkowita dowolność w doborze rodzaju. Osobiście zmieszałam dwa rodzaje, aby dopasować kolorystykę do użytego papieru.

·         Narzędzie do wycinania kół – główna gwiazda tego projektu. Narzędzie od firmy Vaessen zakupiłam stosunkowo niedawno i miałam już okazję przetestować je kilkukrotnie. Za każdym razem jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak wygodne i proste w użyciu jest to narzędzie. Zakupiłam je głównie do wycinania baz pod tamborki, ale już teraz widzę ogromny potencjał i z pewnością, będzie ono często gościć na moim biurku.

Po przygotowaniu tych materiałów, będziesz mieć wszystko, czego potrzebujesz, aby stworzyć bazę okrągłej kartki.

Zaczynajmy! Przedstawię Ci cały proces i wyjaśnię krok po kroku, co należy zrobić.



Instrukcja krok po kroku:

1.       Wycinanie okręgów bazowych

·         Papier bazowy  – Używając narzędzia do wycinania okręgów, ustaw nóż na punkcie 5 cm. Najlepiej wcześniej zerknąć na instrukcję zawartą w opakowaniu narzędzia, która świetnie i w prosty sposób tłumaczy, jakie powinny być kroki przygotowania narzędzia do użytku. Najpierw wytnij mniejszy okrąg. Taka kolejność zapewni utrzymanie arkusza papieru w miejscu. Gdyby proces był rozpoczęty od wycięcia dużego okręgu a następnie w nim małego, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ta czynność się nie uda, ponieważ narzędzie nie będzie już przytrzymywać całego arkusza, gdyż średnica wyciętego koła jest mniejsza niż rozstaw podstawy narzędzia. Z tego względu rekomenduję rozpoczynanie wycinania zawsze od mniejszego z okręgów. Następnie bez przesuwania narzędzia, ustaw nóż na punkcie 15 cm i wytnij większy okrąg. Powtórz ten proces, aby utworzyć dwa okręgi bazowe.

2.       Wycinanie okręgu z papieru wzorzystego

·         Na papierze ze wzorem ustaw nóż na punkcie 5,5 cm i wytnij wewnętrzny okrąg, następnie ponownie bez poruszania narzędziem, zmień ustawienia na punkt 14,5 cm i wytnij większy okrąg. W ten sposób naklejając okrąg w kratkę na bazę, uzyskasz efekt ramki, do którego dążymy.

3.       Przygotowanie elementów z folii

·         Upewnij się że każdy z dwóch elementów folii pokrywa cały wewnętrzny okrąg i dodatkowo ma jeszcze przestrzeń na bezpieczne przyklejenie go do bazy.

Teraz, gdy mamy już wszystkie niezbędne kawałki papieru i elementy foliowe, jesteśmy gotowi do złożenia podstawy kartki.

4.       Składanie bazy kartki

Pierwszym krokiem podczas składania kartki będzie przymocowanie elementów z folii. Ja użyłam kleju, ponieważ dość mocno docięłam elementy i nie zostało mi dużo przestrzeni na przyklejenie ich, jednak w przypadku folii, raczej skłaniałabym się ku taśmie dwustronnej. Warto zostawić większy margines na przyklejenie, aby mieć swobodę i użyć do tego folii, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że elementy foliowe nie odkleją się od bazy. Czasami zdarza się, że po wyschnięciu kleju odczepia się on od gładkiej i śliskiej powierzchni folii. Każdy z dwóch bazowych okręgów powinien mieć przyklejony jeden foliowy element. Górna baza od spodu a dolna baza od góry.

Następnie należy wokół jednego otworu przymocować kostki dystansowe lub taśmę dystansową. Ja użyłam kostek 3mm i układałam je tak, jak układa Si kamienie wokół ogniska. Pilnowałam, aby krawędzie kostek od strony otworu stykały się ze sobą, aby nie było możliwości przedostania się cekinów i innych elementów przez tę mini barierę. Po przymocowaniu kostek nasypałam wybrane mixvenki do okręgu i dopiero później przeszłam do odklejania warstwy zabezpieczającej kostek, aby podczas nasypywania mixvenek nic się do nich nie przykleiło. Warto pozostałą powierzchnię bazowych okręgów również podkleić kostkami, aby nie zaginały się po sklejeniu. Ja również dodałam w kilku miejscach dodatkowe kostki podtrzymujące całą strukturę. Następnie skleiłam ze sobą obie bazy. Kolejnym krokiem było przyklejenie okręgu z papieru ozdobnego. Tak jak wcześniej wspominałam, użyłam do tego kleju, aby mieć możliwość zmian i przesunięcia elementu, w celu uzyskania równej ramki. W zależności od potrzeby i pomysłu na projekt, wszystkie zdobienia wzorzystego okręgu najlepiej wykonać przed jego naklejeniem. W moim przypadku było to wytuszowanie oraz chlapanie białą mgiełką.





5.       Kolejne kroki

Teraz zaczyna się prawdziwa zabawa i pole do popisu dla Twojej kreatywności. Kolejne kroki zależą wyłącznie od Twoich preferencji i pomysłowości. Oto w jaki sposób ja wykończyłam swoją inspirację:

·         Na początek wybrałam kolekcję stempli jakie chciałabym wykorzystać na swojej kartce. Wybór padł na kolekcję Scent-sational Skunks od My Favorite Things, do ich nastemplowania użyłam tuszu „Rich Cocoa” od Memento, który nadaje delikatniejszy wygląd w porównaniu do czarnego tuszu.

·         Po nastemplowaniu pokolorowałam obrazki markerami alkoholowymi i dodałam kilka akcentów za pomocą białego żelopisu, aby nadać im nieco blasku i trójwymiarowości.

·         Następnie ułożyłam wycięte elementy na karcie, aby sprawdzić jak powinnam ułożyć kompozycję. Kiedy byłam już zadowolona z rozmieszczenia, sięgnęłam po kostki dystansowe, i nakleiłam elementy na swoje miejsce.

I gotowe! W ten sposób można łatwo stworzyć niezwykłą okrągłą kartkę. Ten rodzaj kartki będzie idealny do letnich projektów, ponieważ swoim kształtem przypomina dmuchane koło do pływania. Alternatywnie, można przekształcić ją w donuta, aby uzyskać słodki i pyszny projekt. Możliwości tego wszechstronnego formatu są nieograniczone.

Mam nadzieję, ze spodobał Ci się ten tuto rial i dzięki niemu poczujesz inspirację do stworzenia własnej okrągłej kartki. Nie bój się eksperymentować z różnymi motywami i ozdobami. Niezależnie od tego, czy trzymasz się delikatnych pastelowych motywów, czy też stawiasz na odważniejsze kolory, ten projekt jest idealny do wyrażenia swojej kreatywności. Chętnie zobaczę, co Ty wymyślisz. Zachęcam Cię do dzielenia się swoimi dziełami w mediach społecznościowych za pomocą oznaczania sklepu Craftvena. To doskonała możliwość do zainspirowania siebie nawzajem naszymi unikalnymi pomysłami.

Udanego tworzenia!




Komentarze

Popularne posty