TUTORIAL na kartkę typu Belly Band Card | Kleo ARTer Ego

 


Cześć!

Witam Cię serdecznie po Świętach, po zmianie czasu, w nowym miesiącu. Dużo się działo. Całe szczęście, że mamy pewną stabilność w postaci postów inspiracyjnych na blogu Craftveny.

Jeśli dobrze liczę, a mam nadzieję, że właśnie tak jest, to nadszedł czas na kurs. Tym razem zaprezentuję Ci nieco inny rodzaj kartki, który moim zdaniem jest bardzo zapominany i mało wykorzystywany. Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się to zmienić.

Na początek jednak, chciałam nieco nawiązać tematycznie do zestawu, który będzie grał główną rolę na moich dzisiejszych inspiracjach. Nie mam pojęcia jak to się stało, że przez tak długi czas ten zestaw znajdował się na kupce przydasiów „do wykorzystania” i nie sięgnęłam po niego prędzej. Uwielbiam wszelkiego rodzaju tematy szyciowe. Taką ciekawostką z moich lat dziecięcych jest to, że moim marzeniem było, aby zostać krawcową. Myślę, że ogromny wpływ na to miał fakt, że moja babcia trudniła się właśnie tym zawodem.

Zawsze fascynowała mnie możliwość stworzenia dla siebie ubrań, które zostaną wykreowane w naszej wyobraźni. Uważałam to za niesamowicie kreatywny i twórczy proces. Podobało mi się także to, że gdybym umiała sama szyć, nie musiałabym nikomu tłumaczyć, jak wizja wygląda w mojej głowie. Uwielbiałam przesiadywać u babci w pokoju w którym szyła. Przeglądałam przyborniki, pojemniczki z guzikami, obserwowałam jak babcia nakreśla mydełkiem na materiale wzór ubrań. Pomimo mojej fascynacji szyciem, okropnie obawiałam się szpilek podczas mierzenia. Z tego powodu miałam u babci taryfę ulgową i kiedy musiałam coś zmierzyć, fastrygowała elementy ubrań, abym nie musiała się męczyć ze szpilkami.

Pamiętam, że w szafce babci znajdowało się mnóstwo pudełeczek i puszek po słodyczach, w których przechowywała guziki, nitki i inne przybory do szycia. To chyba dość kultowe rozczarowanie, które dotykało każdego z nas po otwarciu takiej puszki. Wiem, że w tamtym czasie miałam również przygotowaną tablice z godzinami otwarcia mojego przyszłego zakładu krawieckiego.

Bardzo prawdopodobne, że miało to duży wpływ na moje obecne zainteresowanie rzeczami kreatywnymi. Prawdę mówiąc, miałam etap, w którym zaczęłam szyć. Bardzo mi się to podobało. Dostałam maszynę od cioci i spod mojej igły wyszły firanki, które moja mama do dzisiaj wiesza w swojej kuchni. Dla siebie uszyłam bluzę i spódniczkę, którą mam do dzisiejszego dnia. Udało mi się również uszyć drugą spódniczkę, w której moja siostra poszła na zakończenie roku. Uważam to za ogromny sukces. W końcu, skoro można było się bez wstydu pokazać na oficjalnym zakończeniu roku w spódniczce, która była trzecią rzeczą jaką uszyłam, to nie jest źle, prawda?

Z czasem zaczęłam nieco bardziej przechodzić z szycia na kreatywność papierową. Był to czas moich studiów i najzwyczajniej brakowało mi czasu na wszystko, stąd konieczna była decyzja, aby nieco określić kierunek swoich zainteresowań, a łatwiej było gdzieś w biegu działać z kartką i ołówkiem. Mam jednak ogromną nadzieję, że uda mi się jeszcze do tego wrócić i od czasu do czasu coś uszyję.

Wracając jednak do naszej głównej gwiazdy dzisiejszego posta, wpadłam na pomysł, że zaprezentuję Ci prostą formę kartki okolicznościowej, która jednak nieco wyróżnia się na tle tych tradycyjnych. Pokażę Ci w krótkim kursie jak przygotować kartki z opaską, czyli tak zwane „Belly Band Card”.


Do przygotowania kartki potrzebne będą następujące narzędzia:

·         Gilotyna (może to być również trymer, jeśli ich nie posiadasz, spokojnie wystarczy linijka, najlepiej drewniana lub metalowa, oraz nożyczki lub nożyk, tak zwany „tapeciak”)

·         Linijka

·         Tablica do bigowania z kością introligatorską (jeśli ich nie posiadasz, niczym się nie martw, bigowanie można wykonać przy pomocy linijki)

·         Ołówek

·         Taśma dwustronna

·         Klej

·         Wykrojnik (u mnie koło, ale może to być inny kształt)

Dodatkowo przydadzą się nam również takie materiały:

·         Papier o gramaturze około 250g (mogą to być kartki z bloku technicznego)

ü  Jeden kolor bazowy (u mnie biały i kraftowy)

ü  Jednolity kolor do podbicia paneli na skrzydełkach (u mnie niebieski, żółty oraz różowy)

ü  Papiery ozdobne najlepiej korespondujące ze sobą kolorem lub wzorem

ü  Pergamin

Z tych materiałów wykonamy kartkę wraz z opaską, którą następnie można ozdobić w dowolny sposób. Ja tradycyjnie sięgnęłam w tym celu po:

·         Stemple

·         Markery alkoholowe

·         Tusz

·         Wykrojniki


Plansza wymiarów:




Na początek trzeba przygotować bazę kartki. Na planszy znajdziesz wszystkie niezbędne wymiary. (Ryc. A.)

Moja baza jest nieco mniejsza od tradycyjnej kartki, ponieważ zależało mi na tym, aby bez problemu mieściła się w kopercie. Zazwyczaj bazuję na amerykańskich wymiarach, dlatego też ta inspiracja opiera się właśnie o takie wymiary. W przypadku tego rodzaju kartki, bez problemu można manewrować wielkością, jednak zawsze warto pamiętać o tym, aby rozmiar nie przekraczał wielkości koperty, jeśli chcemy z niej korzystać.

Następnie należy przygotować podbicia paneli oraz panele. (Ryc. B. oraz C.) W moim przypadku elementy B. zostały wycięte z jednolitego papieru dopasowanego kolorystycznie do wybranych papierów wzorzystych. Elementy C. wycięłam z wzorzystego papieru z kolekcji Lawn Fawn.

Warto mieć na uwadze to, że w przypadku kartek „Belly Band”, dobrze jest bazę kartki utrzymywać w miarę możliwości bez odstających ozdobników. Ułatwi to przygotowanie opaski na kartkę. Po przygotowaniu paneli i ich podbić należy je skleić ze sobą oraz nanieść na skrzydełka bazy kartki.




Kolejnym krokiem przygotowania inspiracji będzie uszykowanie elementu na opaskę. (Ryc. D.) Również w tym przypadku wszystkie niezbędne wymiary znajdują się na planszy. Nie zostały uwzględnione jedynie odległości linii bigowania, a to dlatego, że to bigowanie najlepiej wykonać przykładając opaskę do tyłu bazy kartki, a następnie zagiąć lewą i prawą stroną opaski ku przodowi kartki tak, aby pokrywały skrzydełka bazy. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, aby opaska nie była bardzo ciasna. Musi być łatwa w zdejmowaniu i zakładaniu. Szerokość opaski również jest dowolna. Ja zdecydowałam się na nieco szerszą, jednak dzięki temu, że została wykonana z pergaminu, nie zakłóca kompozycji. Pergamin nie został wybrany przypadkowo. Tego typu opaski warto wykonywać z papieru, który nie jest bardzo sztywny. Dzięki temu uzyskamy większą elastyczność i swobodę w zakładaniu opaski. Oczywiście użycie pergaminu nie jest wymogiem, jednak uznałam, że w przypadku moich inspiracji stworzy ciekawy efekt.

Kiedy skrzydełka opaski są już zagięte, czas na umocowanie całej opaski. Do tej czynności użyłam elementów wyciętych za pomocą wykrojników. W tym przypadku kształt nie ma znaczenia, można wybrać dowolny wykrojnik, lub nawet wyciąć kształt odręcznie.

Jak widać na zdjęciach inspiracji, ja wykroiłam dwa rozmiary kół. Większe (2 elementy na jedną opaskę) oraz mniejsze (1 element). Dwa duże elementy przydają się, aby usprawnić nakładanie opaski. Jeden duży element nakleiłam od spodu skrzydełek, dzięki czemu podczas nasuwania opaski na kartkę nic nie będzie się zahaczać. Drugi duży element nakleiłam na wierzch skrzydełek pilnując, aby linie nieregularnego koła się pokrywały. Następnie nakleiłam mniejszy element wykrojony z wzorzystego papieru.



W ten sposób udało się nam stworzyć nieco ozdobioną bazę kartki typu „Belly Band”. Ja oczywiście nie byłabym sobą, gdybym zaprezentowała Ci jedynie sama bazę. Dlatego też stworzyłam 3 warianty kolorystyczne tego typu kartki. Całość kompozycji oparłam na jednym zestawie stempleków, które pokolorowałam markerami alkoholowymi. Na koniec dodałam kilka akcentów białym żelopisem i gotowe. Jeśli chcesz nieco udekorować również panele kartki, pamiętaj, aby elementy przyklejać na płasko i najlepiej zdecydować się na jedną stroną, górę lub dół, aby jedna ze stron pozostała pusta do swobodnego zdejmowania opaski.

Serdecznie zachęcam Cię do przygotowania inspiracji w oparciu o mój mini kurs. Jeśli Ci się to uda, koniecznie oznacz Craftvenę w mediach społecznościowych.

Życzę Ci wszystkiego kreatywnego!

 



Produkty jakich użyłam do wykonania kartki są podlinkowane poniżej.

Papier do kolorowania markerami alkoholowymi
https://www.craftvena.com/produkt/papiery-do-markerow-alkoholowych-gladkie-a5-20-arkuszy-w-zestawie-biale-210-gsm-heffy-doodle/

Czarny tusz do stemplowania
https://www.craftvena.com/produkt/me-900-tsuk-tusz-w-poduszce-wodoodporny-10x7-cm-wymiar-czarny-tsukineko-momento-tuxedo-black/

Zestaw stempli (Pamiętaj, że w Craftvenie znajdziesz wiele różnych zestawów i wzorów stempli z różnych firm. Jeśli jakiś zestaw nie jest dostępny, zachęcam Cię do zerknięcia na pozostałe wzory, bądź do skontaktowania się z Martą. Być może będzie miała możliwość sprowadzenia takiego zestawu do sklepu)

https://craftvena.com/produkt/griv-lawn-stemple-polimerowe-do-kolorowania-zwierzeta-36-elementow-lawn-fawn-100x150-mm-wymiar-blistra-sew-very-mice/

Zestaw białych żelopisów (ja użyłam rozmiaru 10)

https://www.craftvena.com/produkt/sa404-gri-saku-elementy-pismiennicze-dlugopisy-zelowe-zestaw-biale-3-sztuki-sakura-gelly-roll-bright-white-03-mm-04-mm-05-mm-fine-medium-bold/

Nożyczki

https://www.craftvena.com/produkt/102e-toni-narzedzia-do-wycinania-nozyczki-standardowe-1778-cm-dlugosc-calkowita-tytanowe-mikro-zabki-czarny-tonic-studios/

Tusz Oxide

https://www.craftvena.com/produkt/tdo56010-tusz-w-poduszce-wodny-distress-ranger-distress-oxide-75x75-mm-wymiar-1-szt-brazowy-ground-espresso/

Aplikator do tuszowania

https://www.craftvena.com/produkt/rang-narzedzie-do-tuszowania-aplikatory-z-gabkami-30-mm-szerokosc-brazowy-czarny-ranger-tim-holtz-mini-ink-blending-tool-2-aplikatory-5-gabki-w-komplecie/

Gąbeczki do tuszowania

https://www.craftvena.com/produkt/grii-vaes-narzedzia-do-blendowania-tuszowania-akcesoria-wymienne-gabki-30-mm-szerokosc-biale-vaessen-creative-ink-blending-foams-10-szt/

Buteleczki do kleju

https://www.craftvena.com/produkt/grii-vaes-narzedzia-i-akcesoria-do-klejenia-puste-butelki-z-cienkim-aplikatorem-2-szt-14-ml-pojemnosc-vaessen-creative/

Taśma dystansująca

https://www.craftvena.com/produkt/griii-tesa-techniki-mocowania-tasma-klejaca-piankowa-dwustronnie-klejaca-biala-5-m-rolka-dlugosc-9-mm-szerokosc-1-mm-grubosc/

Taśma dwustronna

https://www.craftvena.com/produkt/griii-tesa-techniki-mocowania-tasma-klejaca-standardowa-dwustronnie-klejaca-transparentna-50-m-rolka-3-mm-wymiar/

Klej

https://www.craftvena.com/produkt/techniki-mocowania-klej-introligatorski-z-precyzyjna-koncowka-tuba-60-ml-pojemnosc-przezroczysty-po-wyschnieciu-eco-scrapbooking-miekka-butelka/

Bloczki papierów ozdobnych Lawn Fawn

https://craftvena.com/produkt/griv-lawn-papiery-lawn-fawn-whats-sewing-on-152x152-cm-wymiar-multikolor-kwiaty-przeszycia/

Wykrojniki koła „watercolor”

https://www.craftvena.com/produkt/griii-mft-maszyny-i-akcesoria-wykrojnik-metalowy-uniwersalny-ramki-mft-my-favorite-things-7-elementow-11x14-cm-wymiar-zestawu-watercolor-circle-stax/

Gilotyna

https://www.craftvena.com/produkt/160e-toni-narzedzia-do-wycinania-gilotyna-15x22-cm-wymiar-powierzchnia-pracy-cale-centymetry-czarny-szary-tonic-studios-tim-holtz/

Kosteczki dystansujące

https://www.craftvena.com/produkt/p13-techniki-mocowania-kostki-samoprzylepne-uniweralne-dwustronne-biale-10x10x3-mm-wymiar-200-szt/

https://www.craftvena.com/produkt/p13-techniki-mocowania-kostki-samoprzylepne-uniweralne-dwustronne-biale-10x10x2-mm-wymiar-200-szt/

https://www.craftvena.com/produkt/p13-techniki-mocowania-kostki-samoprzylepne-uniweralne-dwustronne-biale-10x10x5-mm-wymiar-200-szt/

Tablica do bigowania

https://www.craftvena.com/produkt/grii-wer-narzedzia-do-bigowania-tablice-152x200-mm-powierzchni-pracy-we-r-memory-keepers-podzialka-cale-kremowy-mietowy-w-komplecie-kosc/

Pergamin

https://craftvena.com/produkt/griv-craf-papiery-kalka-polpergamin-a4-pojedynczy-arkusz-fedrigoni-bialy-100-g-gramatura-1-szt/

 




Komentarze

Popularne posty